Az egyenáramú motor – rövidebb nevén DC motor – az egyik legismertebb és legsokoldalúbb villanymotor-típus, amelynek története egészen a 19. századig nyúlik vissza. Működési elve egyszerű, mégis hatékony: az egyenáramú feszültség hatására mágneses mező alakul ki az állórész és a forgórész között, ez a mező hozza mozgásba a forgórészt. A DC motor legnagyobb előnye, hogy kiválóan szabályozható – mind fordulatszámban, mind nyomatékban – így rendkívül precíz és dinamikus hajtások kialakítására alkalmas. Emiatt a mai napig széles körben használják az iparban, automatizálásban, járműiparban és a robotikában is.
A DC motor jellemzője, hogy közvetlen egyenáramú táplálásról működik, ellentétben az aszinkron vagy szinkronmotorokkal, amelyek váltakozó áramot igényelnek. A forgórész (armatúra) általában tekercselt, és a kommutátorral (áramváltóval) együtt biztosítja, hogy az áram iránya a megfelelő időpontban változzon a tekercsekben, így a mágneses mezők mindig olyan irányú erőt fejtsenek ki, ami forgómozgást eredményez. A klasszikus DC motor kefékkel működik, ezek vezetik az áramot a forgórészhez, de a modern változatok egyre inkább a kefenélküli megoldások felé tolódnak.
A kefés egyenáramú motorokat egyszerűségük, alacsony költségük és könnyű vezérlésük miatt gyakran használják olyan alkalmazásokban, ahol a fordulatszám szabályozása kézzel vagy egyszerű elektronikával történik. Ilyenek például a szállítószalagok, kisebb darupályák, szivattyúk vagy elektromos kéziszerszámok hajtása. A kefés motorok hátránya, hogy a szénkefék kopnak, és idővel karbantartást, cserét igényelnek.
A kefenélküli motorok (BLDC – Brushless DC motor) ezzel szemben sokkal tartósabbak, hatékonyabbak és csendesebben működnek. Ezekben a kommutációt nem mechanikus kefék, hanem elektronikus vezérlő végzi, ami nemcsak megbízhatóbb működést eredményez, hanem lehetőséget ad bonyolultabb szabályozási algoritmusok beépítésére is. A BLDC motorokat gyakran alkalmazzák precíziós gépekben, robotkarokban, drónokban, orvosi eszközökben és más, nagy dinamikát és hosszú élettartamot igénylő rendszerekben.
Egyik legnagyobb előnye a kiváló szabályozhatóság. A fordulatszám közvetlenül az alkalmazott feszültséggel, míg a nyomaték az áramerősséggel arányos. Ez lehetővé teszi, hogy a DC motorok dinamikus terhelésekhez is jól alkalmazkodjanak, és pontosan kövessék a vezérlőjeleket. Éppen ezért használják őket automatizált rendszerekben, ahol a sebesség vagy a pozíció finomhangolása kritikus – például futószalagok, csomagológépek, adagoló rendszerek, CNC gépek és liftek esetében.
További fontos jellemző a viszonylag nagy indulónyomaték, ami lehetővé teszi a nehéz terhek elindítását alacsony fordulaton is. Ez előnyt jelent olyan helyzetekben, ahol a hajtott gép álló helyzetből jelentős erőhatást kíván – például emelőberendezések, csörlők vagy vasúti alkalmazások esetén. Az elektromos járművek hajtásláncában is gyakran találkozunk egyenáramú motorokkal. A DC motorok kompakt kialakítása és kis mérete szintén előny, főleg a korlátozott beépítési helyeken. Gyakran találkozni velük mobil rendszerekben, akkumulátorral működő eszközökben, például robotporszívókban, játékokban, kerti gépekben vagy elektromos kerékpárokban.
Ugyanakkor vannak korlátai is. A klasszikus kefés DC motorok alacsonyabb élettartammal és nagyobb karbantartási igénnyel rendelkeznek, főként a kefék kopása miatt. A hőtermelés is jelentős lehet intenzív üzemeltetés mellett, így hosszabb üzemidő esetén a hűtésről is gondoskodni kell. A kefenélküli változatok ezeket a problémákat kiküszöbölik, de komplexebb vezérlést igényelnek, így a teljes rendszer ára magasabb. Az egyenáramú motor tehát egy rendkívül sokoldalú hajtástechnikai megoldás, ami kiválóan alkalmazható ott, ahol fontos a szabályozhatóság, a gyors reakció, vagy a mobilitás.