A gyerekeknek szánt interaktív játéktelefonok színes gombjai, a fények és a hangok hosszú ideig lekötik a gyerekek figyelmét. Ugyanakkor a figyelem lekötése mellett fejleszti a gyerekek finommotoros készségeit is, hiszen a gombok nyomkodása és az interaktív funkciók használata precíz mozdulatokat igényel. Emellett a hangok, a színek és a formák vizuális és auditív ingereket adnak, ezek pedig támogatják az érzékelés fejlődését.
A játéktelefonok különböző típusokban érhetők el, a kisebb gyerekek számára a nagyobb gombokkal és strapabíró kialakítással rendelkező modellek a legmegfelelőbbek, gyakran állatfigurákat is mintázva, ami plusz előny a gyerekek szemében. Ezek általában egyszerű gombnyomásokra reagálnak hangokkal, zenével vagy villogó fényekkel, ami rendkívül szórakoztató a kicsik számára. Ezek az interaktív elemek azonnali visszacsatolást adnak, ami különösen vonzó a gyerekek számára, hiszen a kíváncsiságukra és a tanulási vágyukra épít.
A gyerekek mindig is szerették utánozni a felnőtteket, hiszen ez a felnőtt életre való felkészülésük alapja. A mai világban a telefonhasználat mindennapos látvány számukra, ez a játék pedig jó lehetőség arra, hogy ők is részt vegyenek ebben a tevékenységben. Vagyis a játék telefon lehetőség is a szerepjátékokra, hiszen beszélgethetnek a „barátaikkal”, „üzleteket köthetnek”, vagy felhívhatják a „feleségüket”, „férjüket” éppen úgy, ahogy a felnőttek. Ezek a szerepjátékok fontosak a szociális készségek és a képzelőerő, fantázia fejlesztéséhez is. A játék telefonnal a gyerekek olyan szituációkat játszanak el, ami segít nekik elsajátítani a kommunikáció alapjait és a mindennapi élet apró dolgait.